اخبار > قرب الإسناد 

کد خبر:٣٧٦٤٢٥بازدید:3593تاریخ درج:يکشنبه ٥ ارديبهشت ١٣٩٥

 قرب الإسناد

 

معرفى اجمالى

قرب الإسناد تأليف عبدالله بن جعفر حميرى از علماى شيعه قرن( قمرى). اين كتاب حديث دارد. در اين مجموعه، احاديثى كه با واسطه كمترى از معصوم نقل شده و سلسله سند كوتاه‏ترى دارند، نقل شده است.

ساختار كتاب‏

اين كتاب داراى سه بخش قرب الاسناد عن الامام الصادق، قرب الاسناد عن الامام الكاظم، و قرب الاسناد عن الامام الرضا است.

گزارش محتوا

مؤلف اين كتاب عبدالله بن جعفر حميرى از بزرگان علماى قرن سوّم هجرى است. در اين مجموعه، احاديثى كه با واسطه كمترى از معصوم نقل شده و سلسله سند كوتاه‏ترى دارند، نقل شده است. اين شيوه گزينش احاديث از آن جهت مورد توجّه است كه زياد شدن واسطه- حتّى اگر مورد اعتماد و مُوَثَّق باشند- احتمال اشتباه در نقل حديث را افزايش مى‏دهد.

گفتنى است در آثار رجالى از قرب الاسناد عن الإمام الجواد و عن القائم عليهماالسلام نيز نامبرده شده است كه به دست ما نرسيده است.

بخش دوّم اين كتاب( يعنى قرب الاسناد عن الامام الكاظم عليه السلام) همان كتاب مسائل على بن جعفر است كه به روال آثار فقهى تنظيم و عنوان گذارى شده است.

بيشتر احاديث اين كتاب را احاديث فقهى- در ابواب مختلف- تشكيل مى‏دهد. علّامه مجلسى و شيخ حرّ عاملى نيز احاديث اين كتاب را در بحارالأنوار و وسائل الشيعه نقل كرده است.

قرب الاسناد شامل حديث است كه با تصحيح و تحقيق مؤسسه آل البيت همراه با فهارس فنى در يك جلد چاپ شده است.

در گزارش نجاشى از سه كتاب به نام‏هاى قرب‏الاسناد إلى‏الرضا[ عليه‏السلام، كتاب قرب‏الاسناد إلى أبى جعفربن الرضا عليهماالسلام و كتاب قرب‏الاسناد إلى صاحب‏الامر عليه‏السلام ياد شده؛ در حالى كه در الفهرست شيخ طوسى، تنها از يك كتاب با عنوان قرب‏الاسناد سخن رفته است. بررسى متن قرب‏الاسناد نشان مى‏دهد كه اين كتاب در حقيقت مجموعه‏اى از متون كهن اماميه است كه احتمالاً حميرى فقط بخشى از آن را نگاشته است و بخش اعظم كتاب، متون كهن‏تر به روايت حميرى و فرد ديگرى است كه در ادامه از آن سخن خواهيم گفت.

بررسى متن چاپ شده، روشن مى‏سازد كه تنها بخشى از اين كتاب تاليف حميرى و بخش‏هاى ديگر، متون كهن‏تر اماميه به روايت حميرى است. مهم‏ترين بخش اين مجموعه، كتاب مسائل على بن جعفر( متوفى ۲۱۰ ق) است.

بررسى سلسله اسناد موجود در كتاب و نوشته‏هاى شرح حال‏نگاران در احوال حميرى و اجازه‏اى كه در انتهاى نسخه خطى كتاب آمده، موجب ترديد در انتساب كتاب به حميرى است.

وضعيت كتاب‏

كتاب شامل فهرست‏هاى عامه‏اى چون: فهرست آيات قرآنى، احاديث قدسيه، احاديث شريفه، فهرست آثار، اعلام، امم و طوائف، اماكن و بقاع، ايام و وقايع، اطعمه و اشربه، لباس و زينت، حيوانات و مصادر تحقيق مى‏باشد.

منابع مقاله‏

كتاب ماه دين، شماره ۷۶- ۷۷ نكاتى درباره كتاب قرب الاسناد حميرى، نوشته محمد كاظم رحمتى‏

برای دریافت فایل Word این کتاب اینجا را کلیک نمایید (منبع: www.Rafed.net)

برای دریافت فایل HTML  این کتاب اینجا را کلیک نمایید (منبع: www.Rafed.net)

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج