اخبار > گزارش اجمالی از عملکرد معاونت فرهنگی و تهذیب 

کد خبر:٣٧٧٣٥٣بازدید:2552تاریخ درج:سه شنبه ٢١ ارديبهشت ١٣٩٥

 گزارش اجمالی از عملکرد معاونت فرهنگی و تهذیب

 

بسم الله الرحمن الرحیم

گزارش اجمالی از عملکرد معاونت فرهنگی و تهذیب

مقدمه

فرهنگ، پشتیبان دانش و پیشرفت است. بدون فعالیت فرهنگی، اهداف بلندمدّت، دست­یافتنی نیست. تهذیب و پالایش درون از زنگارها نیز بر سرعت حرکت افزوده و درستی مسیر را تضمین می­کند. معاونت فرهنگی و تهذیب مرکز تخصصی حدیث حوزه علمیه با هدف پشتیبانی از تلاش­ های علمی و ایجاد محیطی اسلامی، همه توان خود را برای رسیدن به هدف­ های بلند مدّت مرکز، به کار خواهد گرفت.

از آنجایی که لازم است برای پیشبرد اهدافی چون توجّه به تنوّع، جذّابیّت، تناسب و تاثیر در کارهای آموزشی-پژوهشی، دانش­ پژوهان، اساتید و پژوهشگران حرکت جدی صورت پذیرد به همین منظور برنامه­ ریزی فعالیت­ها و اجرایی فرهنگی رقم خورد.

تنوع برنامه های فرهنگی مجموعه عبارتند از:

دیدار با علما

یکی از تلاش­ های معاونت فرهنگی و تهذیب در راستای ارتقا سطح دانش حدیث پژوهان و مشاهده تلاش جهادگونه فعالان عرصه حدیث برنامه­ هایی را برای دیدار با علمای سخت­ کوش در عرصه حدیث اجرا کرد.

در این دیدارها حدیث پژوهان مرکز با چهره های ماندگار عرصه علم و اجتهاد آشنا می شوند تا از نزدیک تلاش این اساتید در عرصه اجتهاد و نشر احادیث را نظاره کنند تا این امر خودش موجبات تشویق حدیث پژوهان را فراهم آورد.

نمونه های این دیدار عبارتند از:

·        دیدار با آیت الله العظمی صافی گلپایگانی

·        دیدار با آیت الله العظمی شبیری زنجانی

·        دیدار با آیت الله العظمی نوری همدانی

·        دیدار با آیت الله العظمی جوادی آملی

·        دیدار با آیت الله العظمی وحید خراسانی

·        دیدار با آیت الله العظمی علوی گرگانی

·        دیدار با حجت السلام و المسلمین عطاردی

·        ....

اردوهای علمی- فرهنگی

اردوی علمی فرهنگی مشهد مقدس باحضور دانش پژوهان، پژوهشگران و اساتید مرکز

زیارت روح بخش و معرفت افزای امام رئوف حضرت علی بن موسی الرضا(علیه السلام) بر قلب و رفتار هر انسان جویای کمال آثار و نتایج گران­قدری دارد.

به یقین این امر برای حدیث پژوهان که خود از یادگاران قشری فداکار و از خود گذشته­ اند و در آینده خویش نیز می‌بایست میراث دار این فرهنگ و اندیشه باشند، از اهمیت دو چندانی برخوردار است.

اردوی علمی فرهنگی مشهد مقدس همه ساله در نیمه دوم سال از طرف مرکز و با هماهنگی مرکز مدیریت حوزه علمیه قم برگزار می­ گردد. این اردو با فراخوانی و دعوت از تمامی‌ دانش پژوهان، پژوهشگران، اساتید مرکز و کارمندان این مجموعه برنامه ریزی و اجرا شد.

به طور معمول این اردو با حضور 120 نفر از حدیث پژوهان برگزار می­ شود و مدیریت مرکز و یا نماینده ایشان در این اردو جمع را همراهی می­ کنند.

در این اردو نشست هایی علمی با حضور علمای علم و اجتهاد مشهد مقدس یا یک یا چند نفر از اساتید مرکز برگزار می شود.

 • اردوی فرهنگی سیاحتی باغ موزه دفاع مقدس تهران و زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی
 • ...

نشست های علمی

از آنجایی که حدیث­ پژوهان لازم است با دستاوردهای علمی و حدیثی­ نو آشنا شوند لذا از اساتید مبرز رشته های علوم و معارف حدیثی در نشستی­های علمی دعوت به عمل می­آید تا ایشان با رهنمودهایی که در نحوه پژوهش های حدیثی که نتیجه تلاش کارهای پژوهشگران است را بیان کنند.

این گونه نشست ها با حضور اساتید:

 • نشست علمی آیت الله حسینی بوشهری مدیریت حوزه علمیه قم
 • نشست علمی آیت الله ممدوحی عضو جامعه مدرسین قم و پژوهشگر برتر در عرصه صحیفه سجادیه و... های انقلاب اسلامی
 • مناسبت این برنامه به صورت هفته ای و در راستا ایجاد نشاط و سلامت جسمانی برگزار می شود.
  • تیراندازی

  در راستای تمرکز بیشتر دانش پژوهان، برنامه تیراندازی را با همکاری تربیت بدنی مرکز مدیریت در سال 93 کلید زده شد و تا کنون به طور متناوب این برنامه در حال اجرا می باشد.

  • طناب­ کشی

  طناب کشی یکی از ورزش­هایی است که از طرف تربیت بدنی مرکز برنامه ریزی کرده است که مرکز تخصصی حدیث در این مسابقات به صورت فعال شرکت می­کند.

  فوق برنامه

  • هر ماهه فیلم های با ارزش پخش در بین پژوهشگران و دانش پژوهان

  این برنامه برای هر بیشتر مطلع شدن از فیلم های برتر در عرصه جشنواره فیلم فجر بوده و بیشتر از فیلم ها با موضوعات مذهبی و ادبیات دفاع مقدس بهره گرفته می شود.

  ·        مسابقات کتاب­خوانی

  در این مرکز به جهات بالا بردن سطح مطالعات حدیثی در بین دانش پژوهان و کارکنان طرحی مبنی بر کتابخوانی با محوریت کتابهای اصلی شیعه از جمله :

  • قرآن
  • نهج البلاغه
  • صحیفه سجادیه
  • ....

  همه ساله به صورت حضوری و غیرحضوری در حال برگزاری است.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج