اخبار > النوادر (للراوندی) 

کد خبر:٤٠٩٥٢٨بازدید:1512تاریخ درج:پنج شنبه ٢٥ مهر ١٣٩٨

 النوادر (للراوندی)

منابع حدیثی

 

النوادر للراوندى‏

معرفى اجمالى‏

النوادر للراوندى نوشته سيد جليل، ابو الرضا، ضياء الدين، فضل الله بن على بن عبيد الله حسينى راوندى، از علماى نام آور و از مشايخ بزرگ شيعه در قرن ششم هجرى.

موضوع‏

روايات اخلاقى، مواعظ و مستحبات.

مؤلف در اين كتاب مجموعه رواياتى كه از طريق ائمه عليهم السلام از حضرت رسول خدا صلى الله عليه و آله روايت شده را آورده است.

اين روايات شامل موضوعات گوناگونى است مانند صدقه، حسن خلق، جهاد، صفات حسنه، امر به معروف و نهى از منكر و بسيارى از مستحبات شرعى.

انگيزه نگارش‏

سيد فضل الله راوندى از علماى بزرگ اخلاق در دوران خود بود است.

وى در آن زمان در مدرسه مجديه كاشان جلسات موعظه و درس اخلاق داشته كه بسيار مورد توجه عموم و علماى آن شهر قرار گرفته بود.

وى اين كتاب را براى نشر سخنان موعظه آميز و حكمت آموز حضرت رسول خدا صلى الله عليه و آله نگاشته است، تا ديگران با خواندن آن با معارف عميق و دستورات اخلاقى و روايات اهل بيت عصمت و طهارت بهتر آشنا گردند.

شيوه نگارش‏

راوندى در آغاز اين كتاب سند خود را به روايات كتاب كه يك سند بيشتر نيست مى‏آورد، سپس با اشاره به آن سند متن روايات را نقل مى ‏كند.

وى با اين شيوه خواننده را از خواندن اسناد طولانى و تكرارى آسوده ساخته، بدون آنكه از اعتبار و استناد آن روايات چيزى كاسته و يا آنها را به روايات مرسله مبدل سازد.

كتاب حاضر داراى حجم كمى است و در 56 صفحه منتشر گشته است.

سند كتاب‏

راوندى روايات كتاب را با اين سند روايت مى‏كند:

ابو المحاسن عبد الواحد بن اسماعيل بن احمد رويانى، از ابو عبد الله محمد بن حسن تميمى بكرى حاجى، از ابو محمد سهل بن احمد ديباجى، از ابو على محمد بن محمد بن اشعث كوفى، از موسى بن اسماعيل بن موسى بن جعفر عليهما السلام، از اسماعيل بن موسى بن جعفر عليهما السلام و او نيز از پدر بزرگوارش موسى بن جعفر عليهما السلام.

امام هفتم نيز از پدرانش نقل نموده و آنان از حضرت رسول خدا صلوات الله و سلامه عليه نقل كرده‏ اند.

بررسى سند

اين سند سندى مشهور است و همان سند كتاب الأشعثيات يا الجعفريات مى‏ باشد.

كتاب الأشعثيات شامل هزار روايت از پيامبر و پانصد روايت از ديگر معصومين است كه محمد بن اشعث از طرق ديگر به آنها اضافه كرده است.

اين كتاب و روايات آن در ميان علماى شيعه و سنى مورد قبول بوده و سند آن نيز معتبر است و از طرق گوناگونى نقل شده است.

با توجه به اينكه اين روايات همه از طريق محمد بن اشعث روايت شده به آن كتاب الأشعثيات مى‏ گويند و با توجه به اينكه اين روايات همه از طريق امام جعفر صادق عليه السلام روايت شده به آن كتاب الجعفريات مى‏ گويند.

سيد فضل الله راوندى بيشتر روايات كتاب نوادر را از همين طريق و با سه واسطه از محمد بن اشعث نقل كرده است.

در حقيقت روايات اين كتاب، بجز بخش كوچكى از آخر آن، گلچينى از روايات اخلاقى كتاب اشعثيات است.

علامه مجلسى نيز اين مطلب را تأييد نموده و مى‏گويد:« أخبارُهُ مَأخوذَةٌ مِن الجَعفَريَّاتِ إلاَّ قَليلٌ مِن آخِرِه»، روايات كتاب نوادر راوندى همه از كتاب جعفريات گرفته شده بجز بخش كوچكى از آخر آن.

ارزش و اعتبار

با توجه به آنچه بيان شد كه نوادر تقريبا به عنوان گلچين اشعثيات است، با بررسى اعتبار اشعثيات، ارزش واعتبار نوادر نيز روشن مى‏ گردد.

كتاب اشعثيات يا جعفريات از كتابهاى قديمى و معتبر شيعه است. اصحاب و علماى شيعه نيز بسيار بر روايات آن استناد و اعتماد كرده ‏اند.

اين كتاب از اصول اوليه شيعه به شمار مى‏آيد و علماى بزرگ شيعه در طول تاريخ در اجازات روايى روايت آن را نيز به يكديگر اجازه داده ‏اند.

 

اين كتاب در طول هزار سال پيوسته مورد توجه علما و بزرگان شيعه و سنى قرار گرفته و از ارزش و اعتبار خاصى برخوردار بوده است.

 

 

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1398/10/24 23:30
0
0
سلام میشه لطف کنید مطالبی رو که ذکر کردید ادرسش رو هم بیان کنید مخصوصا اون جمله ای رو که به مرحوم مجلسی نسبت دادید

سلام علیکم أخبارُهُ مَأخوذَةٌ مِن الجَعفَريَّاتِ إلاَّ قَليلٌ مِن آخِرِه بحار الانوار ج 109 الذریعه آقابزرگ، ج24 ص 337


نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج