اخبار > كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين( عليه السلام) 

کد خبر:٤٠٩٠٣٠بازدید:1520تاریخ درج:چهارشنبه ٢٧ شهريور ١٣٩٨

 كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين( عليه السلام)

منابع حدیثی

 

كشف اليقين في فضائل أمير المؤمنين( عليه السلام)

اين اثر از علامه حلى( م 726) و در موضوع فضائل اميرالمؤمنين على عليه السلام است.

انگيزه نگارش‏

وى در مقدمه بيان كرده كه اولجايتو( حاكم مغولى كه به بركت علامه و برخى ديگر از علماى شيعه به تشيع گرائيد) از او خواسته است در فضائل حضرت على( ع) كتابى تدوين كند و او امتثال كرده و كتابى مختصر نوشته است.

محتواى كتاب‏

مؤلف، كتاب را به يك مقدمه و 4 فصل تقسيم كرده است كه فصل اول و دوم به اختصار درباره فضائل آن حضرت قبل از تولد و هنگام ولادت سخن مى‏گويد. فصل سوم در فضائل آن حضرت در دوران رشد و بلوغ است كه خود به دو باب تقسيم شده است: اوصاف و فضائل درونى و شخصى، فضائل بيرونى مانند آيات نازله در شأن حضرتش و روايات پيامبر( ص) در مورد ايشان. فصل چهارم در فضائل امير المؤمنين عليه السلام بعد از وفات است. علامه حلى براى هر مبحث جزئى عنوان مستقلى آورده و حتى براى هر روايت، يك عنوان زده كه جستجوى مطالب را آسان كرده است.

منابع كتاب‏

روايات اين كتاب جز چند مورد، از منابع اهل سنت نقل شده است. از جمله مسند احمد، مناقب خوارزمى، خصائص طبرى، اليواقيت، اسباب النزول واحدى، مناقب ابن مغازلى و بشارة المصطفى.

مؤلف به دليل اختصارى كه در مقدمه وعده داده، از آوردن سلسله اسناد روايات خوددارى كرده و تنها به نام معصوم و آخرين راوى و همچنين منبعى كه از آن نقل كرده، اشاره كرده است.

علامه مجلسى در تدوين بحار از اين كتاب بهره برده است.

ترجمه‏

 

اين كتاب دو بار ترجمه شده كه مترجم يك نسخه، مجهول است و نسخه ديگر به وسيله محمد اسماعيل مجد الأدباء خراسانى در قرن سيزدهم ترجمه شده و نام آن‏«رشف المعين» است.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج