اخبار > اللهوف على قتلى الطفوف‏ 

کد خبر:٤٠٨٨٩٥بازدید:1509تاریخ درج:يکشنبه ١٧ شهريور ١٣٩٨

 اللهوف على قتلى الطفوف‏

منابع حدیثی

 

اللهوف على قتلى الطفوف‏

موضوع‏

اين كتاب كه به لهوف شهرت دارد، از جمله آثار مشهور سيد ابن طاووس حلى( م 664 ه-) در موضوع زندگانى و شهادت امام حسين( ع) است. از آنجا كه وى اين كتاب را براى مسافران و زائران حضرت سيدالشهداء نوشته، بناي آن بر اختصار است و به همين جهت، سلسله اسناد روايات حذف شده و تنها آخرين راوى يا منبع روايت ذكر شده است‏

روش تأليف‏

مؤلف با هدف بيان مختصر واقعه عاشورا احاديث را طورى كنار هم چيده كه يك جريان منسجم را تشكيل دهد و از ذكر روايات تكرارى و روايات متفرق اجتناب كرده تا خواننده كتاب را بيشتر در جريان رويدادى تاريخى قرار دهد و نه نقل روايات.

محتواى كتاب‏

كتاب لهوف داراى عناوين زير است: مقدمه شامل مطالبى در عظمت واقعه عاشورا و مقام امام حسين عليه‏السلام و ارزش گريه و عزادارى بر آن حضرت، مسلك اول: پيرامون مسائل قبل از شروع واقعه عاشورا، كه از ولادت امام تا وقايع روز عاشورا را شامل مى‏شود، مسلك دوم: شامل وقايع روز عاشورا تا شهادت امام عليه‏السلام، مسلك سوم: وقايع بعد از شهادت امام از فرستادن سر شهدا به كوفه شروع شده و اسارت اهل بيت تا برگشت آنان به مدينه.

ويژگيها

با وجود ضعف‏هاى علمى كتاب لهوف كه از آن جمله حذف اسناد و شكل داستانى بودن آن است، سيد از نقل مطالب اغراق آميز كه در كتب مشابه بوده خوددارى كرده است. اين كتاب همچنين مطالبى منحصر به فرد دارد كه پيش‏تر در مقاتل نيامده است، مانند نامه امام به بنى‏هاشم و همچنين خبر دادن آن حضرت از شهادتش با جمله«ان الله شاءان يرانى قتيلاً به محمد حنفيه‏».و بسيارى از گزارش‏هاى ديگر كه اشتهار اين مطالب در آن دوره به اضافه باورهاى شيعى چون علم غيب امام سبب شده مؤلف اين گزارش‏ها را تاريخى تلقى كرده و در كتاب خود ذكر كند.

سيد علاوه بر لهوف، كتاب« اللطيف» را در ضمن اعمال روز عاشورا در اقبال الاعمال آورده است.

ترجمه‏

 

اين كتاب به دليل رويكرد عمومى به آن، مكرر منتشر شده و چندين بار ترجمه شده است. ترجمه‏اى از بدايع نگار با نام فيض الدموع در سال 1286، لجة الألم في حجة الأمم از ميرزا رضا قلى شقاقى تبريزى به سال 1311، ترجمه سيد محمد صحفى با نام زندگانى حضرت اباعبدالله مربوط به سال 1375 شمسى و ترجمه‏اى به زبان اردو از سيد محمد حسين هندى( م 1355 ق با نام دمع ذروف. كتاب لهوف همچنين ترجمه‏اى منظوم به فارسى دارد كه توسط ضياء الدين مهدى بن داود متخلص به ذوقى و با نام وجيزة المصائب منتشر شده است‏

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج