اخبار > عبد الله بن جعفر حميرى‏ 

کد خبر:٤٠٨٢٤٨بازدید:2187تاریخ درج:يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٨

 عبد الله بن جعفر حميرى‏

محدثان

 

عبد الله بن جعفر حميرى‏

ولادت‏

ابو العباس عبد الله بن جعفر بن حسين بن مالك بن جامع حِميَرى قمى، از ياران امام حسن عسگرى عليه السلام و از فقها و روات بزرگ شيعه در قرن سوم هجرى مى‏باشد.

شخصيت‏

عبد الله بن جعفر از مقام و منزلت والايى در ميان علما و فقهاى بزرگ شيعه برخوردار است و شخصيت‏هايى همچون شيخ صدوق در مشيخه« الفقيه» و نجاشى در« رجال» و مجلسى دوم در« روضة المتقين» و مامقانى در« تنقيح المقال» و عليارى در« بهجة الآمال» فقاهت و وثاقت و وجاهت او را در ميان مشايخ روايى شهر قم مطرح نموده‏اند.

وى از مشايخ بزرگ محمد بن يعقوب كلينى به شمار مى‏آيد و كلينى در كتاب« كافى» بسيار بر او استناد نموده و از او روايت نقل كرده است.

ارتباط با ائمه( ع)

حميرى با امام هادى و امام حسن عسكرى عليهما السلام مكاتباتى داشت و على رغم فشار شديد حكومت عباسى در قطع ارتباط ميان شيعيان و آن دو امام بزرگوار، ارتباط خود را با امامان خود حفظ كرده و از آن دو امام همام پيوسته رهنمود مى‏گرفت.

ارتباط با امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف‏

پس از شهادت امام حسن عسكرى عليه السلام حميرى رابطه خود را با معدن وحى در زمان غيبت صغرى قطع نكرد و از طريق« محمد بن عثمان عمرى» رابطه و مكاتبه خود را با امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف حفظ نمود و مسائل و مشكلات خود را از امام زمان از طريق نامه مى‏پرسيد و از نور وجود آن حضرت بهره‏مند مى‏گشت. وى مجموعه اين نامه‏ها را در كتابى به نام« مسائل عن محمد بن عثمان العمري و التوقيعات» جمع آورى نموده است.

سفر به كوفه‏

حميرى در حدود سال 270 هجرى سفرى به شهر كوفه، پايگاه روات بزرگ شيعه در آن دوران، داشته است.

علما و بزرگان كوفه با اطلاع از آمدن حميرى به شهرشان دسته دسته به نزدش مى‏آمدند تا شفاهاً از او روايت بشنوند و سخنان گهربار ائمه معصومين عليهم السلام را بدون واسطه از اين شخصيت بزرگ شيعه و راوى معتبر استفاده نمايند.

روايات او

روايات حميرى از ارزش و اعتبار خاصى برخوردار است و مشايخ بزرگ شيعه در مجموعه‏هاى روايى خود پيوسته به آنها استناد مى‏كنند، مانند كلينى در« كافى»، شيخ صدوق در« فقيه» و« خصال»، شيخ طوسى در« تهذيب»، شيخ طبرسى در« مكارم الأخلاق»، علامه مجلسى در« بحار الأنوار» و شيخ حر عاملى در« وسائل الشيعة».

فرزندان‏

حميرى داراى چهار فرزند بود به نام‏هاى محمد، جعفر، حسين و احمد كه آنها نيز از بزرگان شيعه بوده‏اند و داراى مكاتباتى با امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف مى‏باشند. البته از ميان آن مكاتبات تنها نامه‏هاى محمد به دست ما رسيده و در جوامع روايى شيعه آن را نقل نموده‏اند.

اساتيد

حميرى از محضر شخصيت‏هاى بزرگى از مشايخ شيعه نيز بهره‏مند شده است مانند: ابو هاشم جعفرى، ابراهيم بن مهزيار، ابراهيم بن هاشم، احمد بن اسحاق قمى، احمد بن محمد بن خالد برقى، احمد بن محمد بن عيسى اشعرى قمى، احمد بن مطهر، محمد بن ريان بن صلت قمى و حسن بن ظريف.

شاگردان‏

شخصيتهاى فراوانى از چهره‏هاى سرشناس شيعه از او بهره برده‏اند مانند: فرزندش محمد بن عبد الله بن جعفر، احمد بن زياد بن جعفر همدانى، على بن بابويه قمى، محمد بن حسن بن وليد، محمد بن موسى بن متوكل، محمد بن همام بغدادى، محمد بن يحيى عطار قمى و ابو غالب زرارى.

تأليفات‏

او داراى تأليفات فراوانى مى‏باشد از جمله:

 

 

 

1- قرب الإسناد 2- العظمة و التوحيد 3- الإمامة 4- الاستطاعة و المعرفة و الأفاعيل و الإرادة 5- الطب 6- الرسائل 7- فضل العرب 8- مسائل عن محمد بن عثمان العمري و التوقيعات 9- كتاب الدلائل 10- الغيبة و الحيرة

 

منبع: سایت ویکی فقه به آدرس https://bitn.ir/4KXC8

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج