اخبار > مقتضب الاثر فى النص على الائمه الاثنى عشر 

کد خبر:٤٠٧٨٣٨بازدید:337تاریخ درج:پنج شنبه ١٣ تير ١٣٩٨

 مقتضب الاثر فى النص على الائمه الاثنى عشر

منابع حدیثی

 

مقتضب الاثر فى النص على الائمه الاثنى عشر

موضوع‏

در موضوع نص بر دوازده امام كه يكى از مهمترين مباحث مربوط به امامت ائمه معصومين است، آثارى تدوين شده كه مشهورترين آن كفاية الاثر از خزار قمى و عيون المعجزات عماد الدين طبرى است. بقيه كتاب‏هاى تدوين شده در اين موضوع در دست نيست كه از آن جمله مقتضب الاثر فى امامة الاثنى عشر از ابن عياش است. نجاشى از وى نام برده و به نام كتابش با عنوان مقتضب الاثر فى عدد الاثنى عشر اشاره كرده است.

مؤلف در مقدمه كوتاهى مى نويسد: در اين كتاب گزيده اى از آنچه را مخالفان شيعه در باره روايات نص بر ائمه نقل كرده‏ اند و موافق روايات شيعه است آورده ‏ام. پس از آن در قسمت دوم شواهدى را از اشعار و اخبار گذشته در باره نام ائمه و عدد آنها جمع كرده‏ام، اين روايات در زمانى صادر شده كه عدد امامان هنوز تكميل نشده بود، بنابر اين دليل آشكارى در باره امامت دوازده امام خواهد بود. در قسمت سوم نيز روايات شيعه را آورده ام.

محتوا

 

 

 

چنانكه مؤلف گفته است كتاب مقتضب از سه جزء تشكيل شده كه هر كدام از ديگرى تفكيك شده و مجموع رواياتِ سه جزء، 36 عدد است. جزء اول شامل 16 خبر از افرادى چون ابن مسعود، انس بن مالك، عمرو بن عاص، سلمان فارسى و جابر بن عبد الله انصارى است. جزء دوم شامل 9 خبر است و تفاوت جزء اول با دوم اين است كه در قسمت نخست صحابه از پيامبر نقل كرده اند و جزء دوم اعم است. جزء سوم به اشعارى اختصاص دارد كه عدد امامان را دوازده تن ذكر كرده است. در اين اثر، احاديث با سلسله سند كامل ذكر شده و حتى در مورد اشعار نيز به شيوه حديثى عمل شده است.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج