اخبار > نشست علمی "بررسی منش رفتاری اهل بیت علیهم السلام با تکیه بر میراث رضوی" 

کد خبر:٤٠٠٥١١بازدید:537تاریخ درج:سه شنبه ٨ خرداد ١٣٩٧

  نشست علمی "بررسی منش رفتاری اهل بیت علیهم السلام با تکیه بر میراث رضوی"

با حضور استاد غلامعلی و دانش پژوهان مرکزحدیث در نمایشگاه قرآن برگزار شد

 

نشست علمی "بررسی منش رفتاری اهل بیت علیهم السلام با تکیه بر میراث رضوی" با سخنرانی حجت الاسلام مهدی غلامعلی  استاد مرکز تخصصی حدیث و عضو هئیت علمی دانشگاه قرآن و حدیث" دوشنبه شب 7 خرداد در نمایشگاه بین المللی قرآن برگزار شد.

 حجت الاسلام دکتر مهدی غلامعلی، در این نشست علمی گفت: منش رفتاری یا سبک زندگی، بعد از بیانات مقام معظم رهبری در سال 91 به طور ویژه مورد توجه اندشمندان قرار گرفته است.

وی در ادامه افزود: منش رفتاری در دنیا واژه جدیدی نیست و در کشورهای دیگر چه در غرب و چه شرق به صورت ویژه مورد توجه است اما در کشور ما به دلیل ورود خرده فرهنگ های متعدد به نوعی منش رفتاری رسیده ایم که نه شبیه غرب، نه شرق و نه شبیه مسلمانان است.

استاد مرکزتخصصی حدیث تصریح کرد: هر چند بعد از بیان دغدغه مقام معظم رهبری در خصوص سبک زندگی اسلامی ما شاهد نگارش مقالات، گفتگوها و کتب مختلفی در این موضوع هستیم اما کارهای صورت گرفته بیشتر جنبه بازاری دارد و باید به این نکته توجه کنیم که زندگی نامه، بیان سبک رفتاری نیست و حوزه سبک رفتاری دارای چهارچوب و ابعاد مشخصی است.

وی با بیان این که متاسفانه روایات کافی از سبک زندگی ائمه برای ما گزارش نشده است، افزود: از چهار معصوم حضرت رسول اکرم (ص)، امام علی (ع)، امام صادق (ع) و امام رضا (ع) روایات خوب و مبسوطی درباره سبک زندگی ایشان برای ما روایت شده است که می تواند منبع خوبی برای بررسی و تحقیق در خصوص سبک زندگی ائمه برای ما باشد.

ایشان در ادامه با تقسیم بندی سبک زندگی امام رضا (ع) در چند حوزه سیره ایشان در رفتار با حکومت و حکومت مردان، سیره ایشان در برخورد با مردم، سیره ایشان در برخورد با ائمه پیش از خود و ائمه بعد از خود، بیان داشت: سیره و رفتار امام رضا (ع) برای ما بسیار درس آموز و مهم است.

وی افزود: به طور مثال امام رضا (ع) در منزل قوانینی وضع کرده اند همچون ممنوعیت داد زدن و با صدای بلند صحبت کردن و یا رعایت محرمات و به ویژه عدم اسراف که خود نشان دهنده سبک و سیره زندگی امام است.

غلامعلی تصریح کرد: یکی دیگر از ویژگی های رفتاری ایشان رعایت حدود و مقررات یکدیگر یا رعایت احترام به همدیگر است و حضرت امام در این زمینه بسیار دقت نظر داشتند و همواره در بالاترین حد تواضع و فروتنی رفتار و زیر دستان را تکریم می کردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع انفاق و برخود امام با افراد نیازمند و مراجعه کنندگان به ایشان اشاره کرد و اظهار داشت: امام رضا (ع) همواره تلاش می کردند تا نیازمندان و افرادی که به ایشان مراجعه می کنند را راضی و خشنود کنند ولا این که این حالت با یک احوال پرسی گرم و یا یک نصیحت و یا یک دعا باشد.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج