اخبار > نقد و تحلیل مستندات حدیثی گروه های تکفیری نو پدید 

کد خبر:٣٩٩٤٠٨بازدید:2435تاریخ درج:يکشنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٧

 نقد و تحلیل مستندات حدیثی گروه های تکفیری نو پدید

جلسه دفاع پایان نامه حدیثی سطح سه برگزار گردید

 

معاونت پژوهش مرکزتخصصی حدیث :

هجدهمین جلسه دفاع از پایان نامه حدیثی سطح سه با موضوع «نقد و تحلیل مستندات حدیثی گروه های تکفیری نوپدید » در تاریخ دوم اردیبهشت ماه سال نود وهفت برگزارگردید.

نویسنده این رساله دانش پژوه مرکز تخصصی حدیث حوزه جناب حجت الاسلام محمد نادری بودند که از محضر اساتید معظم حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضا برنجکار بعنوان استاد راهنما و حضرت حجت الاسلام و المسلمین  سید حسن آل مجدد شیرازی بعنوان استاد مشاور بهره برده اند.

استاد داور این جلسه حضرت حجت الاسلام و المسلمین دکتر مهدی فرمانیان بودند که در اتمام جلسه نمره 18.5 را به این رساله علمی اختصاص دادند.

چکیده این پایان نامه جهت بهره مندی علاقه مندان به دانش حدیث اهلبیت علیهم السلام به شرح ذیل میباشد :

تفکر تکفیری پدیده ای است که امروزه توسط گروه های تکفیری مانند «داعش» دامنگیر جامعه اسلامی شده است. گروه «داعش» برای عملیات نظامی خود به آیاتی از قرآن کریم و روایات نبوی استناد می جویند. هدف از نگارش این رساله، نقد مستندات حدیثی «داعش» است که در آن، احادیث مورد استناد «داعش» برای تشکیل خلافت اسلامی و جنگ با مخالفان، جمع‌آوری و سپس توسط منابع اهل سنت، مورد نقد و تحلیل قرار می‌گیرد. در این تحقیق گروه‌هایی مانند «القاعدة» و «اخوان المسلمین» و رهبران آن به عنوان گروه‌ها و افراد تأثیرگذار در شکل‌گیری داعش معرفی شده و مستندات حدیثی داعش با استفاده از بیانه‌ها و نوشته‌های مفتیانی مانند «ابوبکر البغدادی»، «ترکی بن علی» و... استخراج شده است. نتایج به دست آمده تحقیق این است که دسته‌ای از احادیث مانند احادیث ضرورت وجود خلیفه، ارتباطی با خلیفه داعش نداشته و دسته دیگر مانند فضیلت داشتن زمین شام و عراق و یمن، علاوه بر آنکه در منابع شیعی نقل نشده فضیلتی را برای این گروه ثابت نمی‌کند. دسته سوم احادیثی است که در آن ترغیب به جنگ شده و درباره جهاد دفاعی است که داعش آن را حمل بر جهاد ابتدایی نموده است و در دسته چهارم به بیان احادیثی پرداخته شده که مثله کردن، جنگ با زنان و کودکان را حلال می‌داند و این در حالی است که احادیث فراوانی از فریقین آن را رد می‌نماید. دسته پایانی، به احادیثی که فضائلی را برای برخی از گروه‌‌ها ذکر می‌نماید اختصاص دارد که آن احادیث نیز هیچ‌گاه قابل تطبیق بر گروه «داعش» نیستند.

کلید واژه: گروه‌های تکفیری، داعش، احادیث داعش، القاعدة عراق، دولت اسلامی.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج