اخبار > جامع احاديث الشيعة 

کد خبر:٣٩٨١٧٧بازدید:961تاریخ درج:شنبه ٥ اسفند ١٣٩٦

 جامع احاديث الشيعة

منابع حدیثی

 

منابع فقه شيعه( ترجمه جامع احاديث الشيعة)

معرفى اجمالى‏

كتاب« منابع فقه شيعه( ترجمه جامع احاديث الشيعة)»، ترجمه‏ اى است فارسى از كتاب عظيم« جامع احاديث الشيعة». اين ترجمه، توسط افراد متعددى، همچون مهدى حسينيان قمى، محمد حسين مهورى، احمد اسماعيل‏تبار و... صورت گرفته است.

تأليف اصل كتاب( جامع احاديث الشيعة)، توسط مرحوم آية الله، سيد حسين طباطبايى بروجردى و همكارى عده‏اى از شاگردان عالم و فاضل وى آغاز شد و سرانجام، توسط آية الله حاج شيخ اسماعيل معزى ملايرى به اتمام رسيد.

ساختار

كتاب، در 31 جلد تنظيم شده است و در يك طرح ابتكارى، بالغ بر صد كتاب و منبع روايى فقه شيعه را علاوه بر آيات‏ الاحكام قرآنى، در تمام مباحث و عناوين فقهى تنظيم و تبويب كرده است.

گزارش محتوا

محققان و پژوهش‏گران با مطالعه اين كتاب، به منابع دسته اول فقه شيعه مى‏ رسند و تقريبا بدون هيچ كم و كاستى از متون قرن دوم تا قرن چهاردهم هجرى قمرى مطلع مى‏شوند و چنانچه ترديدى در نقل حديث براى خوانندگان پيدا شود، به‏ راحتى مى‏توانند با شناخته بودن منبع مورد مطالعه، به آن مراجعه نموده و اصل ضبط حديث را مورد بررسى قرار دهند.

ترجمه متون كتاب« جامع احاديث الشيعة»، با عنوان« منابع فقه شيعه»، به همراه ترجمه و شرح حال مختصر نويسندگان آن منابع، حركتى در جهت نشر معارف حقوقى اسلام بر پايه ديدگاه اهل بيت علیهم السلام است تا تفسير و تحليل آن اوصياى حرم نبوى صل الله علیه و آله در روند پيدايش مذاهب چهارگانه حنفى، مالكى، حنبلى، شافعى و هم‏چنين مذاهب ديگر اسلامى، به‏ خوبى مشخص و متمايز شود.

در اين كتاب، علاوه بر بيان منابع‏شناسى جامع احاديث شيعه و راويان منابع جامع احاديث شيعه، سه باب با عناوين جست‏وجوى روزى، اسباب و مناسبت‏هاى آن، كسب‏هاى حلال و حرام و قرارداد، عقد بيع، شرايط، اقسام و احكام آن نيز آمده است.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج