اخبار > احمد بن محمد بن عيسى‏ 

کد خبر:٣٩٧٨٠١بازدید:818تاریخ درج:شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦

  احمد بن محمد بن عيسى‏

با محدثان

 

احمد بن محمد بن عيسى‏


ولادت‏
 ابو جعفر، احمد بن محمد بن عيسى بن عبد الله اشعرى قمى از روات بزرگ شيعه در قرن سوم هجرى و از ياران ائمه عليهم السلام مى ‏باشد.
 احمد در شهر قم به دنيا آمد، شهر علم و فقاهت و شهر راويان بزرگ شيعه و پناهگاه فقها و دانشمندان بزرگ و علاقه‏ مندان به محمد و آل محمد صلوات اللّه عليهم.
 او در خانواده‏اى اهل علم و دانش و ارادتمند به اهل بيت رسول خدا صلى الله عليهم اجمعين تربيت شد و از نوجوانى زير نظر پدر خود محمد بن عيسى اشعرى به فراگيرى علوم و معارف اسلامى پرداخت.
خاندان اشعرى‏
 خاندان اشعرى از بزرگ‏ترين و سرشناس ‏ترين خاندان‏ هاى شهر قم مى ‏باشد. اجداد آنها از يمن به مكه مهاجرت كردند و از آنجا به حمايت از رسول خدا به مدينه رفته و از آنجا به كوفه رفتند.
 جدّ آنها« ابو عامر» در غزوات متعددى شركت كرد و در جنگ حنين به شهادت رسيد.
 پدر بزرگ احمد، عيسى بن عبد الله، از اصحاب امام جعفر صادق عليه السلام بود و آن حضرت به او فرمودند:« تو از ما اهل بيت هستى.» پدر احمد، محمد بن عيسى، چهره‏اى برجسته و از هيبت و مقام و منزلتى خاص در ميان مردم برخودار بود و از اصحاب امام رضا و امام جواد عليهما السلام به شمار مى‏ آمد.
 عموى احمد، عمران نام داشت. امام جعفر صادق عليه السلام درباره او مى‏ فرمود:« اين شخص از خاندان بزرگى است و هيچ ستمگرى قصد آنان را نمى‏كند مگر آنكه خداوند او را در هم مى ‏شكند.» احمد پسر عمويى داشت به نام مرزبان. امام رضا عليه السلام روزى به او گفت: نام تو جزء شيعيان من است.
شخصيت‏
 احمد بن محمد بن عيسى از برجسته‏ ترين شخصيت‏ هاى علمى دوران خود بود. او رييس و بزرگ شهر قم بود و از احترام خاصى در نزد مردم قم برخوردار بود.
 ابو جعفر نزد علما و فقهاى شيعه نيز از مقام و منزلت خاصى برخوردار بود و از راويان بزرگ شيعه به شمار مى‏ آيد. او به خدمت امام رضا و امام جواد و امام هادى عليهم السلام نيز رسيده بود و روايات فراوانى از ائمه نقل كرده است.
 نام او در سند 2290 روايت آمده است. شيخ طوسى و نجاشى و ابن داود و علامه حلى درباره او مى‏گويند:« او بزرگ اهل قم و چهره سرشناس و فقيه و دانشمند آنان و رئيس شهر قم بود و به نمايندگى از مردم شهر در برابر سلطان و يا حكومت هاى دوران قرار مى‏ گرفت.»
اساتيد
 ابو جعفر اشعرى علاوه بر امام جواد و امام هادى عليهما السلام از بسيارى از روات بزرگ شيعه نيز روايت نقل مى‏كند مانند: پدرش محمد بن عيسى اشعرى، حسين بن سعيد، نضر بن سويد، على بن نعمان، صفوان بن يحيى، محمد بن ابى عمير، محمد بن اسماعيل، عثمان بن عيسى، حماد بن عثمان و قاسم بن محمد.
شاگردان‏
 چهره‏ هاى بزرگى از روات شيعه از او روايت نقل مى‏كنند. از جمله: محمد بن حسن صفار، سعد بن عبد الله، على ابن ابراهيم، داود بن كورة، احمد بن ادريس، محمد بن حسن بن وليد، محمد بن على بن محبوب و سهل بن زياد.
تأليفات‏
 احمد بن محمد قمى داراى تأليفات ارزشمندى است.
 از جمله تاليفات او كه بيشتر در زمينه روايات اهل بيت هستند مى‏توان به كتب:
 1- النوادر 2- التوحيد 3- فضل النبي صلى اللّه عليه و آله و سلم 4- المتعة 5- الناسخ و المنسوخ 6- طب الكبير 7- طب الصغير 8- المكاسب 9- الأظلة، اشاره نمود.
اخراج برقى از قم‏
 وى كه بزرگ شهر قم بود ابو عبد الله، احمد بن محمد بن خالد برقى را، كه يكى از روات بزرگ شيعه است به دليل نقل روايت از برخى افراد ضعيف و يا نقل روايات مرسله، از شهر قم اخراج كرد. ولى پس از چندى از اين عمل خود پشيمان شده و از او معذرت خواهى كرده و او را به شهر باز گرداند.
 اشعرى براى جبران اشتباه خود بعد از وفات برقى، در تشييع جنازه او با سر و پاى برهنه شركت كرد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج