اخبار > دعوات الراوندى- سلوة الحزين‏ 

کد خبر:٣٩٧٨٠٠بازدید:907تاریخ درج:شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦

 دعوات الراوندى- سلوة الحزين‏

منابع حدیثی

 

دعوات الراوندى- سلوة الحزين‏


معرفى اجمالى‏
« دعوات الراوندى- سلوة الحزين»، به زبان عربى، نوشته سعيد بن هبة الله، معروف به قطب الدين راوندى، متوفاى 573 ق، حاوى روايات متعدد از معصومين علیهم السلام در موضوع ادعيه و اذكار است.
 اين كتاب را، « الدعوات» مى‏خوانند، چون مشتمل بر دعاهاى مختلف در مناسبت‏هاى گوناگون است و«سلوة الحزين» مى‏گويند( مؤلف، همين نام را برگزيده است)، چون انسان غمگين را خرسند مى ‏كند و اندوه را از دل او مى‏ زدايد.
ساختار
 كتاب، داراى چهار باب است كه اين ابواب، به ترتيب، مشتمل بر 4، 2، 5 و 3 فصل مى‏باشد. علاوه بر اين، كتاب، عناوين متفرقه ديگرى را نيز در بر گرفته است.
گزارش محتوا
 در ابواب و فصول و عناوين مختلف كتاب، مطالبى از قبيل ارزش و اهميت دعا، چگونگى دعا و آداب و اوقات استجابت آن، ذكر استجابت دعاى صادقين، خصالى كه با وجود آنها آدمى از طب بى نياز مى‏گردد، عافيت و سلامتى با كمك نماز و دعا، نمازهاى پيامبر و ائمه، تسبيح‏هاى پيامبر و ائمه، نمازهاى ايام هفته، تعويذهاى ايام هفته، درمان با تربت پاك امام حسين علیه السلام و دعا و صدقه، دفن و تلقين و زيارت ميت و ذكر قبر و حالات آن و... در قالب روايت ذكر شده است.
ويژگى‏ هاى كتاب:
 1. كتاب، پيرامون شريف‏ترين موضوعات پس از قرآن، سخن مى گويد، چرا كه در روايات، از دعا، به قرآن صاعد تعبير شده و اگر قرآن تكلم خدا با بنده است، دعا تكلم بنده با خداست؛ آن هم با كلماتى كه از عالم‏ترين و پاك‏دامن‏ ترين انسان‏ها به ما رسيده است؛
 2. كتاب، از حيث متن و اتقان مطالب و درستى نقل، بسيار ارزشمند است، زيرا مربوط به قرن ششم هجرى است و نزديك به عصر ائمه است و مؤلف هم فقط از افراد مورد اعتماد نقل كرده و روايات مورد وثوق خود را نقل كرده است؛
 3. بزرگان و علماى پس از قطب راوندى همگى به اين كتاب اعتماد كامل داشته و مطالب آن را در كتب خود آورده‏اند و در هيچ‏يك از كتب متأخر و تراجم هم تضعيفى نسبت به مؤلف و كتاب او ديده نشده است.
وضعيت كتاب‏
 صفحه 283 تا 298 كتاب، مشتمل بر مطالبى است كه در« بحار الانوار» يا« مستدرك الوسائل» از كتاب« الدعوات» نقل شده، ولى در نسخه‏هاى موجود كتاب- كه ناقص هستند- نبوده است و ناشر، آنها را جمع‏آورى كرده و تحت عنوان« مستدركات الدعوات»، به متن كتاب افزوده است.
 در اين چاپ از كتاب، مقدمه كوتاهى در ابتدا آمده و پس از آن، فهرست مطالب و فهرست آيات و اَعلام ذكر شده است.
 مقدمه و تحقيق كتاب، به عهده سيد محمد باقر موحد ابطحى اصفهانى بوده كه تحقيق جامع و مفصلى در پاورقى انجام داده و شامل استخراج آيات و روايات متن و نسخه‏ بدل‏ها است و متن روايات، با« بحار» و« مستدرك» مقابله شده و از چندين منبع روايى ديگر نيز آدرس‏دهى شده است.
نسخه‏ هاى كتاب‏
 از كتاب شريف« الدعوات»، دو نسخه خطى قديمى وجود دارد كه متأسفانه هر دو نسخه ناقص است و افتادگى‏ هاى فراوان دارد و چاپ حاضر كتاب، با مقابله اين دو نسخه با يك‏ديگر و مقابله با متن« بحار» و« مستدرك» آماده شده است.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج