اخبار > هندسه اعتبارسنجی حدیث با تأکید بر روش قدما 

کد خبر:٣٩٦٨٣٣بازدید:2504تاریخ درج:سه شنبه ١٩ دی ١٣٩٦

 هندسه اعتبارسنجی حدیث با تأکید بر روش قدما

اطلاعیه

جلسه دفاع از پایان نامه سطح سه با موضوع: هندسه اعتبارسنجی حدیث با تاکید بر روش قدما استاد راهنما: حجت الاسلام و المسلمین محمد احسانی فر استاد مشاور: استاد سید علیرضا حسینی استاد داور: حجت الاسلام و المسلمین مهدی غلامعلی  نویسنده: حجت الاسلام محمد قربانی زمان: امروز سه شنبه ۹۶/۱۰/۱۹ ساعت ۱۸  مکان: سالن نشست های مرکز تخصصی حدیث حوزه

 

قَالَ الْبَاقِرُ عَلَيْهِ السَّلَامُ: إِنَّ حَدِيثَنَا يُحْيِي‏ الْقُلُوبَ.

پژوهشگر ارجمند جناب حجت الاسلام محمد قربانی«زیدعزّه»

با سپاس و قدردانی فراوان از تلاش و موفقیت شما در عرصه نشر حدیث اهل بیت علیهم السلام ، موفقیت پایان‌نامه سطح سه :

《هندسه اعتبارسنجی حدیث با تاکید بر روش قدما》

و کسب نمره عالی ۱۷ را به شما تبریک و تهنیت عرض می کنیم.

بی شک شکوفایی و نشر  اندیشه های ناب اهل بیت علیهم السلام مرهون  توفیقات الهی ،زحمات اساتید دلسوز  و تلاش شما  جهادگران عرصه علم و دانش خواهد بود.

 

چکیده

حدیث معتبر، سرچشمه علوم اسلامی و رکنی از ارکان در معرفت افزایی دینی است. راه پی­بردن به اعتبار حدیث، بسته به واکاوی منبع، سند، متن و محتوای آن و دارا بودن شرایط اعتبار است.

 هر یک از سند، منبع و متن و محتوا ملاک­هایی دارند که برخی به عنوان شرایط لازم و حداقلی و برخی به عنوان معیارهای افزایش اعتبارند، برخی قابل جبران و برخی غیر قابل جبران و تدارک هستند. رابطه هر یک از این ملاک­ها با هم و رابطه سرشاخه­ها با یکدیگر «هندسه اعتبارسنجی» است. نتیجه بیان این ارتباط و هندسه، ارائه الگویی است که پیاده سازی آن بر هر حدیث نشان ­دهنده درجه اعتبار و محدوده استفاده از آن حدیث خواهد شد و به عنوان «شناسنامه حدیث» قابل اجرا و پیاده سازی است.

 اعتبارسنجی دارای مبانی متفاوت و در نتیجه خروجی متفاوت است، آنچه در این نوشته مقصود است، تکیه بر روش قدما در این مسأله است. فاصله زمان ما تا عصر حضور معصوم علیه ­السلام و دچار شدن احادیث به انواع آسیب­ها در این زمان طولانی و مبتنی بودن فهم بخش زیادی از معارف دین بر فهم و انتخاب  احادیث صحیح، ضرورت پیاده سازی الگوی اعتبارسنجی احادیث را نشان می­دهد.

اعتبارسنجی حدیث و به­ کار بست معیارهای آن در کلام بزرگان این دانش و حتی در تعدادی روایات آمده است، از این رو بیان معیارهای سنجش احادیث سابقه ­ای همسان با پیدایش آن دارد، آنچه در این نوشته علاوه بر ذکر معیارها آمده، بیان جایگاه و رتبه هر یک از ملاک­ها در اعتبارسنجی و چگونگی ارتباط آن با دیگر ملاک­هاست.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج