اخبار > رابطه محبت با اطاعت از منظر قرآن و حدیث 

کد خبر:٣٩٥٩٣٨بازدید:3356تاریخ درج:چهارشنبه ٢٢ آذر ١٣٩٦

  رابطه محبت با اطاعت از منظر قرآن و حدیث

اطلاعیه

 

قَالَ الْبَاقِرُ عَلَيْهِ السَّلَامُ: إِنَّ حَدِيثَنَا يُحْيِي‏ الْقُلُوبَ.

پژوهشگر ارجمند جناب حجت الاسلام صهیب تقوی«زیدعزّه»

با سپاس و قدردانی فراوان از تلاش و موفقیت شما در عرصه نشر حدیث اهل بیت علیهم السلام ، موفقیت پایان‌نامه سطح سه :

《رابطه محبت با اطاعت از منظر قرآن و حدیث》

و کسب نمره عالی 18 را به شما تبریک و تهنیت عرض می کنیم.

بی شک شکوفایی و نشر  اندیشه های ناب اهل بیت علیهم السلام مرهون  توفیقات الهی ،زحمات اساتید دلسوز  و تلاش شما  جهادگران عرصه علم و دانش خواهد بود.

 


چکیده
محبّت به معنای گرایش و کشش ذاتی که انسان را به کمال و اطاعت می رساند، از مهم ترین و کاربردی ترین موضوعات زندگی بشر است. اطاعت به معنای فرمان پذیری از روی خضوع و رغبت می باشد. بین این دو مفهوم، ارتباط دو سویه وجود دارد. محبّت و دوستی مشوق و محرک انسان به اطاعت و پیروی است. از منظر آموزه های دینی بین محبّت و اطاعت رابطه‌ی مستقیم و نوعی تلازم برقرار است. محبّت دارای ریشه ها، نشانه‌ها و پیامدهایی است. از اصلی ترین عوامل محبّت می توان به اظهار محبت، حسن خلق و احسان اشاره نمود و از نشانه‌های محبّت واقعی، اطاعت‌پذیری و تلاش محبّ برای جلب رضایت محبوب است. توجه به آثار و پیامدهای محبّت در تشویق به اطاعت موثر است. همواره برخی گمان برده اند که ادعای محبّت برای رسیدن به سعادت کافی است در حالی که آموزه های دینی بر عمل گرایی به همراه محبّت تاکید دارند. لذا انجام پژوهشی علمی و جامع در این موضوع شایسته و بایسته است.
هدف این پژوهش پی گیری و تبیین رابطه‌ی «محبّت» و «اطاعت» است. فایده کاربردی این پژوهش ایجاد انگیزه در مدعیان محبّت واقعی در جهت اطاعت پذیری و ترک اباحه گری است.
نوشتار حاضر با جستجو در نرم‌افزارها، کتاب‌های حدیثی، تفسیری و اخلاقی، پس از واژه‌‌شناسی محبّت و اطاعت، به عوامل ایجاد محبّت پرداخته، همچنین ارتباط بین محبّت و اطاعت و آسیب شناسی آن بخش دیگر این پژوهش است.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج