اخبار > محمد بن حسن بن على بن محمد بن حسين، معروف به شيخ حر عاملى 

کد خبر:٣٨٧٩٢١بازدید:2186تاریخ درج:پنج شنبه ٣٠ دی ١٣٩٥

 محمد بن حسن بن على بن محمد بن حسين، معروف به شيخ حر عاملى

با محدثان

 

شيخ حر عاملى‏

معرفى اجمالى‏

محدث بزرگ و فقيه دانشمند، صاحب تأليفات ارزش‏مند و گران‏بها، شيخ الاسلام و زعيم شيعه، محمد بن حسن بن على بن محمد بن حسين، معروف به شيخ حر عاملى، در شب جمعه 8 رجب سال 1033 ق در روستاى مشغره در منطقه جبل عامل لبنان، در خانواده‏اى مذهبى، اهل علم و علاقه ‏مند به خاندان رسول خدا صلی الله علیه و آله به دنيا آمد.

نسب‏

وى از نوادگان حر بن يزيد رياحى است؛ همان كه با حسين بودن را بر دنيا و ما فيها ترجيح داد و حريت را با كردار خويش معنا كرد.

خاندان‏

خاندان شيخ، به خاندان آل حر معروفند كه خاندانى بزرگ و اصيل و ريشه ‏دار بوده‏ اند و فقها و دانشمندان بزرگى را پرورش داده‏ اند. پدر شيخ حر عاملى، شخصيتى فاضل، دانشمند، صالح، اديب، فقيه، ثقه، حافظ و آگاه به فنون عربى و مورد مراجعه عموم مردم بوده است. عموى وى شيخ محمد بن على بن محمد حر عاملى، صاحب كتاب الرحلة، حواشى و تعليقات و فوائد و ديوان شعر بزرگى است.

پسر عمويش حسن بن محمد بن على، دانشمندى فاضل و اديب بود و جدّش شيخ على بن محمد حر عاملى، عالمى جليل القدر و عابدى خوش اخلاق و اهل فضل و شعر و ادب بوده است.

جد پدرش شيخ محمد بن حسين حُر عاملى نيز اهل علم و دانش و افضل عصر خود در شرعيات بود كما اينكه فرزندش شيخ محمد بن محمد، افضل عصر خود در عقليات بود.

شخصيت علمى‏

شيخ حُر عاملى از برجسته ‏ترين علماى شيعه در قرن يازدهم هجرى به شمار مى‏آيد.

او داراى تأليفاتى ارزنده و شخصيتى مورد احترام نزد علماى شيعه است.

او يكى از چهره ‏هاى بزرگى است كه مذهب شيعه را با روايات اهل بيت عصمت و طهارت علیهم السلام بيش از پيش غنى ساخت و آثارى را بعد از خود بر جاى نهاد كه سزاوار ستايش و تقدير است.

وى يكى از حلقه‏ هاى محكم و ارزش‏مند شيعه براى اتصال به روايات امامان معصوم و پيامبر اسلام صلی الله علیه و آله است.

شخصيت ادبى‏

وى شاعر و اديبى توانا بوده است، شاهد صادق اين مدعا يكى ديوان شعر وى است كه مشتمل بر حدود بيست هزار بيت مى‏ باشد و ديگرى منظومه ‏هاى متعددى است كه در مورد مسائل گوناگون فقهى، تاريخى و... سروده است. اشعار او بيشتر در مدح و ستايش پيامبر و اهل بيت علیهم السلام است.

از ويژگى‏ هاى شعر او طولانى بودن است. او قصيده‏اى در مدح پيامبر و اهل بيت آن حضرت دارد كه بيش از صد بيت است و قصيده‏اى در معجزات و فضايل پيامبر و اهل بيت آن حضرت سروده كه شامل چهار صد بيت مى‏باشد.

او در شيوه‏ هاى شعرى از مهارت خاصى برخوردار بوده است؛ مثلا 29 قصيده در مدح اهل بيت دارد كه مجموعه ابيات هر قصيده را با يكى از حروف الفبا قافيه بسته است.

در قصيده‏اى ديگر چهار طرف هر بيت را با يك كلمه آورده است و در قصيده‏اى تمام ابيات را بدون الف آورده است.

از جمله اشعار اوست:

لئن طاب لي ذكر الحبائب إنني‏

 

أرى مدح أهل البيت أحلى و أطيبا

     
 

 

يعنى« اگر ياد دوستان لذت‏ بخش است، براى من مدح اهل بيت شيرين‏ تر و لذت‏ بخش ‏تر است.»

بى‏ پروايى و حاضرجوابى‏

گويند در زمان اقامتش در اصفهان، روزى وارد مجلس شاه سليمان صفوى شد و بى‏آنكه درخواست اذن نمايد بر كناره تختى كه شاه بر آن نشسته بود، نشست، در حالى كه بين شاه و او تنها يك بالش فاصله بود. شاه از اهل مجلس در باره وى پرسش نمود، گفتند: او دانشمندى بزرگ از دانشمندان تازى است كه وى را محمد بن الحسن الحر العاملى مى‏خوانند. شاه كه هرگز كسى را اين‏گونه بى پروا در برابر خويش نديده بود، به او رو كرد و گفت: تفاوت ميان حر و خر چقدر است؟ وى فورا پاسخ داد يك متكا( بالش). شاه از بى‏پروايى و حاضرجوابى او شگفت ‏زده شد.

فرزند زمانه خويش‏

ايشان، رساله‏اى در باره كشيدن توتون نوشته كه حاكى از توجه وى به مسائل زمانه خويش است.

سخنان علما

سيد على خان مدنى، شارح صحيفه سجاديه در باره ايشان مى‏ فرمايد:

« شيخ محمد بن حسن بن على بن محمد حر شامى عاملى، شخصيتى برجسته و داراى مقام و منزلتى علمى است كه سخن، در معرفى او ناتوان است. فوايد ارزش‏مند نوشته‏ هايش تمام جهان را فرا گرفته و همچون ابر بارانى تمام سرزمين‏ها را از قطرات حيات‏بخش بارانش سيراب ساخته است. تأليفات او بر پيشانى روزگار همچون مرواريد مى‏درخشد و كلماتش در ميان سطرها همچون گوهرهايى گران‏بها و كنار هم چيده شده است».

صاحب مقابس الأنوار در باره ايشان مى‏فرمايد:« عالم فاضل، اديب، فقيه، محدث كامل، جمع آورنده روايات و احاديث، و مرتب كننده آن اسرار نورانى، شيخ محمد بن حسن حر عاملى مشغرى طوسى كه خداوند با فضل قدوسى خود با ايشان رفتار نمايد...».

علامه امينى در كتاب ارزش‏مند« الغدير» در باره ايشان مى‏ فرمايد:« او مرواريدى بر تاج زمان و نقطه ‏اى درخشان بر پيشانى فضيلت است. هر گاه در پى شناخت ايشان برآيى، ايشان را آگاه به هر فنى خواهى يافت. جملات مدح و ستايش در معرفى او ناتوانند. گويا او تنديس علم و دانش و ادب و تجسم فضل و كمال است. از آثار او، نگارش احاديث ائمه اهل بيت علیهم السلام در اثبات امامت و نشر فضايل و جمع‏آورى احكام و حكمت‏ها و مدح و ستايش آنان است و تأليفات ارزش‏مندش ياد او را جاودان ساخته است».

محدث قمى در باره او مى‏ نويسد:

« محمد بن حسن بن على مشغرى، شيخ محدثان و بافضيلت‏ترين متبحران، عالم، فقيه هوشيار، محدث پارسا، ثقه جليل القدر و سرچشمه بزرگوارى‏ها و فضيلت‏ها و داراى تأليفات سودمندى است.»

سفرها

وى تا سن چهل سالگى در جبل عامل زندگى مى‏ كرد و در طول اين مدت دو بار به سفر حج مشرف شد.

در سال 1073 ق، براى زيارت ائمه معصومين علیهم السلام به عراق رفت و از آن‏جا براى زيارت امام رضاعلیه السلام عازم مشهد مقدس گشت و در آن‏جا ساكن شد.

در سال 1087 و 1088 نيز دو بار به زيارت حج و ائمه معصومين علیهم السلام در عراق مشرف شد و بعد از آن به اصفهان رفت و به ديدار علماى بزرگ اصفهان مانند علامه مجلسى نايل آمد و در همان سفر وى و مجلسى به يك‏ديگر اجازه روايت دادند. بعد از آن به مشهد مقدس بازگشت و تا آخر عمر در آن‏جا ماند.

حادثه مكه‏

در سال 1088 ق، ترك‏هاى تحت امر حكومت عثمانى عده‏اى ايرانى را به اتهام واهى آلوده كردن خانه خدا به كثافت، قتل عام كردند در حالى كه شيخ حُر عاملى دو روز قبل از اين واقعه به شيعيان گوش‏زد كرده بود كه اينها در پى بهانه‏اى براى كشتار شما هستند و شما از خانه‏ هايتان خارج نشويد. در اين واقعه وى، توسط سيد موسى بن سليمان، يكى از اشراف مكه و از سادات حسنى، نجات يافت و از طريق يمن به عراق رفت.

بازگشت به مشهد

هنگامى كه وى به مشهد بازگشت، از طرف شاه ايران منصوب به مقام« قاضى القضاتى» گرديد و بعد از مدت كوتاهى از علماى بزرگ آن سامان گشت. او در مشهد مقدس جلسه درس و بحث تشكيل داده و شاگردان و علماى فراوانى را تربيت نمود. مجلس درس او مملو از طلاب مخلص و كوشا در طلب علوم آل البيت علیهم السلام بود. وى در آن شهر مقدس تأليفات ارزش‏مندى را نيز به نگارش درآورده است.

اساتيد

شيخ حُر عاملى در وطن خود جبل عامل در روستاى مشغره نزد اساتيد بزرگى به فراگيرى علوم آل محمد صلی الله علیه و آله پرداخت و از آنان بهره‏هاى فراوانى برد كه اثر مهمى در رشد و نمو او داشت و او را آماده ساخت تا عالمى بزرگ و مجتهدى نام‏آور گردد. از جمله اساتيد وى در روستاى مشغره عبارت بودند از: 1- پدرش حسن بن على( درگذشت 1062 ق).

2- عمويش شيخ محمد بن على حُر عاملى( درگذشت 1081 ق).

3- جد مادريش شيخ عبد السلام بن محمد.

4- دايى پدرش شيخ على بن محمود عاملى.

در روستاى جبع نيز در نزد علماى ديگرى به درس مشغول گشت مانند:

5- شيخ زين الدين بن محمد حسن حفيد مرحوم صاحب معالم.

6- شيخ حسين ظهيرى.

از محضر علماى فراوان ديگرى نيز بهره برد مانند: 7- علامه سيد حسن حسينى عاملى.

8- شيخ عبد الله حرفوشى.

9- مولى محمد طاهر بن محمد حسين شيرازى نجفى قمى.

10- سيد ميرزا جزايرى نجفى.

11- شيخ على نوه شهيد ثانى.

12- استاد محقق آقا حسين خوانسارى.

13- سيد هاشم بحرانى.

14- مولى محمد كاشى.

شاگردان‏

برخى از شاگردان يا افرادى كه از وى اجازه روايى گرفته ‏اند، عبارتند از:

1- شيخ مصطفى بن عبد الواحد بن سيار.

2- شيخ محمد رضا فرزند شيخ مصطفى.

3- شيخ حسن فرزند ديگر شيخ مصطفى.

4- سيد محمد بن محمد باقر حسينى اعرجى مختارى نايينى.

5- سيد محمد بن محمد بديع رضوى مشهدى.

6- مولى محمد فاضل بن محمد مهدى مشهدى.

7- سيد محمد بن على بن محى الدين موسوى عاملى.

8- مولى محمد صالح بن محمد باقر قزوينى مشهور به روغنى.

9- مولى محمد تقى بن عبد الوهاب استرآبادى مشهدى.

10- مولى محمد تقى دهخوارقانى قزوينى.

11- سيد محمد بن احمد حسينى گيلانى.

21- سيد نور الدين بن سيد نعمت الله جزايرى.

تأليفات‏

شيخ حُر عاملى داراى تأليفات ارزش‏مند و گران‏بهايى است. وى عمر شريف خود را وقف خدمت به شريعت مقدس اسلام و مذهب حق اهل بيت عصمت و طهارت نمود و با وجود مشاغل فراوان مانند شيخ الاسلامى و اشتغال به درس و تربيت علما، تأليفات فراوانى نيز از خود به يادگار نهاده كه يكى از مهم‏ترين و معروف‏ترين آنها كتاب ارزش‏مند« وسائل الشيعة» است كه از زمان نگارش تا اين زمان پيوسته مورد توجه و عنايت فقهاى اهل بيت و مجتهدين شيعه قرار گرفته است. نام كامل اين كتاب، تفصيل وسائل الشيعة إلى تحصيل مسائل الشريعة است و شامل تمام احاديث احكام شرعى موجود در كتب اربعه و ساير كتب معتبر است و منابع آن به 180 كتاب مى‏رسد.

برخى ديگر از تأليفات وى عبارتند از: 1- الجواهر السنية في الأحاديث القدسيه، اين كتاب اولين كتابى است كه به رشته تحرير در آورده است و قبل از ايشان نيز كسى چنين كتابى ننوشته است.

2- الصحيفة الثانية من أدعية علي بن الحسين علیه السلام، اين كتاب شامل مجموعه دعاهايى است كه در صحيفه سجاديه مشهور نيامده است.

3- هداية الأمة إلى أحكام الأئمة علیه السلام، در سه جلد كوچك كه منتخبى از كتاب وسائل الشيعة با حذف سند و مكررات است.

4- من لا يحضره الإمام يا فهرست وسائل الشيعة كه مشتمل بر عناوين باب‏ها و تعداد أحاديث هر باب و مضمون احاديث آن است در يك جلد.

5- الفوائد الطوسية، در يك جلد و شامل صد فايده در مباحث گوناگون.

6- إثبات الهداة بالنصوص و المعجزات در دو جلد، شامل بيش از بيست هزار حديث و هفتاد هزار سند به نقل از 439 كتاب از شيعه و سنى با ترتيبى زيبا و تهذيب و پرهيز از تكرار در باره معجزات پيامبر و ائمه معصومين علیهم السلام.

7- أمل الآمل كه در آن نام علماى جبل عامل و علماى متأخرين از ساير بلاد آمده است.

8- الإيقاظ من الهجعة بالبرهان على الرجعة، رساله‏اى است پيرامون رجعت كه شامل 600 حديث و 64 آيه قرآن و ادله فراوان و كلماتى از قدما و متأخرين است و به طرح شبهات و جواب آنها در باره رجعت پرداخته است.

9- رسالة في الرد على الصوفية، كه شامل هزار حديث در ردّ آنان است.

10- تواتر القرآن.

11- بداية الهداية، در واجبات و محرمات منصوصه از اول تا آخر فقه. شيخ حر در اين كتاب واجبات را 1535 و محرمات را 1448 مورد دانسته است.

12- الفصول المهمة في أصول الأئمة علیهم السلام كه شامل قواعد كلى اصول دين، اصول فقه، فروع فقه و اصول علم طب مى‏باشد.

13- العربية العلوية و اللغة المروية.

14- ديوان شعر كه شامل بيست هزار بيت شعر است.

15- منظومة فى المواريث‏

16- منظومة فى الزكاة

17- منظومة فى الهندسة

18- منظومة فى تاريخ النبى و الائمة علیهم السلام

19- رسالة فى الغناء.

20- تنزيه المعصوم عن السهو و النسيان.

و...

وفات‏

برادر شيخ حر عاملى در كتاب« الدر المسلوك» در باره وفات ايشان مى‏فرمايد:« در روز 21 رمضان سال 1104 ق، غروب خورشيد فضيلت و علم و دانش و ماه درخشان علم و عمل و عبادت، شيخ الاسلام و المسلمين، جانشين فقها و روات شيعه، سخن‏گوى هدايت امت و حيات شريعت، راست‏گو در روايات و نقل معجزات وسائل الشيعة، امام خطيب و شاعر اديب، بنده حقيقى پروردگار بزرگ و بلند مرتبه، شيخ ابو جعفر محمد بن حسن حر عاملى واقع شد.

او سفر كرده به سوى رحمت خدايش در جوار هشتمين امام شيعيان على بن موسى الرضا علیه السلام است.

او برادر بزرگ من بود و من در مسجد زير گنبد در كنار منبر بر او نماز خواندم و او را در ايوان حجره‏اى در صحن روضه در كنار مدرسه ميرزا جعفر دفن نموديم. او 72 سال سن داشت.»

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج